Orion Cobalt Series CBA2500.4 High Efficiency 4-Channel Class A/B Amplifier for Car Audio Stereo - 2500W High Output, 2/4 Ohm
B08F2PTX7C
Orion
Size
Style
Tax included Tax included Tax excluded Tax included Tax excluded
Quantity
11 Items
Buy now
Description
Product Description
Orion CBT2500.4 Class AB 4 Channel
Cobalt CBT-2500.4
Orion CBT2500.4
  • Car Audio 4-Channel Class AB Amplifier
  • Model: CBT2500.4 Cobalt Series
  • Max Music Peak Power: 2500W
  • Total Musical Watts: 1250W
  • Stereo 2 Ohm Watts: 750W
  • Frequency Response: 10Hz-30KHz(-3dB)
  • Signal noise ratio: 90dB
  • Input Impedance: 22k ohm
  • Input sensitivity: 200mV-6V
  • THD: <0.1%
  • Hi Pass Frequency: 50Hz-1.2KHz
  • Low Pass Frequency: 40Hz-250Hz
  • Bass Boost: 0-3-6dB
From the brand
Important information
Legal Disclaimer
Product Details
Orion
B08F2PTX7C
11 Items
Data sheet
Manufacturer
Brand
Item Weight
4.97 pounds
Product Dimensions
16 x 10 x 10 inches
Item model number
CBA2500.4
ASIN
B08F2Q6PK8
Date First Available
July 31, 2020
Is Discontinued By Manufacturer
No
Voltage
12 Volts
UPC
Mounting Type
Surface Mount
Item dimensions L x W x H
16 x 10 x 10 inches
Number of Channels
4
Maximum Supply Voltage
16 Volts
Minimum Supply Voltage
9 Volts
No videos available for this product.
Comments (0)
Grade
No customer reviews for the moment.
2 other products in the same category:
Reference: B09PCZBZW5
Brand: RECOIL
(0)
Manufacturer RECOIL Mounting Type Surface Mount Brand RECOIL Number of Channels 4 Class D 4-Channel Amplifier, 1040 Watts Max Power, RMS 130 Watts x 4 Channels@2 Ohm; RMS 80 Watts x 4@4Ohm; RMS (Bridged): 260 Watts x 2@4Ohm; Peak Power: 260 Watts x 4@2Ohm Featuring a high-speed MOSFET power supply, premium grade internal...
More
In stock
In stock: 11
Reference: B01LW8V8CD
Brand: Skar Audio
Skar Audio RP-75.4AB 500 Watt Full-Range Class A/B 4 Channel Car Amplifier
Item dimensions L x W x H 19.5 x 7 x 3 inches Manufacturer Skar Audio Mounting Type Surface Mount Brand Skar Audio Number of Channels 4 500-Watt MOSFET 4-Channel Class A/B Power Car Amplifier RMS Power at 2 Ohms: 125 Watts x 4 Channels RMS Power at 4 Ohms: 75 Watts x 4 Channel User Adjustable Controls: Gain, Variable LPF,...